Nörologlar Cevapladı: Hangi Tarafa Doğru Uyumak Horlamayı ve Mide Yanmasını Azaltıyor?

Kaliteli bir hayatın sırrı, iyi alınmış bir uykudan geçiyor.

Uyku, vücudun kendini tamamen yenilediği bir süreç olmasından ötürü, insan gelişiminin tartışmasız şekilde en önemli bölümünü oluşturuyor. Peki uyku esnasında hangi tarafa doğru yatmak sağlığınız için daha olumlu sonuçlar veriyor?

Nörolog Maxim Pankov, merak edilen bu konuya bilimsel araştırmaları referans göstererek yanıt verdi.

YÜZÜSÜ UYUMAK EN SAĞLIKSIZI

Çalışmalar gösteriyor ki, sırtüstü veya yan yatmak, yüzüstü uyumaktan daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkarıyor. Yan yatmak ise horlamayı, mide yanmasını ve sırt ağrısını en aza indiriyor.

Ancak eğer burun tıkanıklığınız ya da boyun ağrınız varsa, sırt üstü uyumak kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı oluyor.

MİDE RAHATSIZLIĞI OLANLAR SOL TARAFA DOĞRU UYUMALI

Doktor aynı zamanda sağ tarafta uyumanın iç organlar üzerindeki baskıyı artırdığını, bu da mide ekşimesi veya gastroözofageal reflü hastalığı olanların yanı sıra hamile kadınlar için bu tür dinlenmelerden kaçınmanın daha iyi olduğu anlamına geldiğini belirtti.

Bu uyku pozisyonu omuz kuşağı ağrısı çekenler için uygun değildir.

YEMEĞİNİZİ YATMADAN EN AZ 2-3 SAAT ÖNCE YEMEYE ÇALIŞIN

Basın temsilcileriyle yaptığı görüşme sırasında konuşan nörolog Pankov, kaliteli uyku için birkaç basit kuralı hatırlatmanın faydalı olacağını vurguladı.

Örneğin yatmadan önce kafein açısından zengin içecekler içmemelisiniz ve son yemeğinizi mutlaka yatmadan önce en az 2-3 saat önce yemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x